Hoppa till sidans innehåll

TV-tider för Paralympics i PyeongChang 2018

01 MAR 2018 12:24
Den 9 mars startar Paralympics i PyeongChang. Här nedan följer tider för sändningar från SVT.
  • Uppdaterad: 01 MAR 2018 12:27

Tv-tider

Hålltider då Sverige tävlar:
Fredag 9/3
12:00-13:50: Invigning

Lördag 10/3
03:45-07:00: Skidskytte.
11:00-13:00: Paraishockey, Kanada - Sverige
11:35-14:00: Curling, Sverige - Kina

Söndag 11/3
06:35-09:00: Curling, Kanada - Sverige
11:35-14:00: Curling, USA - Sverige

Måndag 12/3
02:00-05:45: Längdskidor
06:35-09:00: Curling, Sverige-Storbrittanien
11:00-13:00: Paraishockey, Italien - Sverige

Tisdag 13/3
01:35-05:15: Alpint, Super-G
01:35-04:00: Curling, Sverige - Norge
04:30-07:30: Skidksytte
06:35-09:00: Curling, Sverige - Tyskland
07:30-09:35: Paraishockey, Norge - Sverige

Onsdag 14/3
01:30-04:35: Alpint, slalom (åk 1)
01:35-04:00: Curling, Finland - Sverige
02:00-03:40: Längdskidor, kval till sprintfinal
04:00-06:45: Längdskidor, sprintfinal
06:00-07:45: Alpint, slalom (åk 2)
11:35-14:00: Curling, Korea - Sverige

Torsdag 15/3
06:35-09:00: Curling, NPA - Sverige
11:35-14:00: Curling, Sverige - Schweiz

Lördag 17/3
01:30-04:00: Alpint, storslalom (åk 1)
02:00-04:30: Längdskidor
06:00-07:30: Alpint, sorslalom (åk 2)

Så sänder SVT Paralympics:

Fredag 9/3
12.00-13.50: Invigning, SVT1
21.40-22.10: Magasin, SVT2
Programledare: Maria Wallberg
Studiogäst: Aron Andersson

Lördag 10/3
01.30-09.15 SVT1
09.15-14.00 SVT2
17.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play
01.30-04.45: Alpint, störtlopp
02.00-03.35: Skidskytte, sittande dam 6 km + herr 7,5 km
03.45-07.00: Skidskytte, synskadade dam 6 km + herr 7,5 km
04.00-06.00: Paraishockey, Norge-Italien
06.35-09.00: Curling, Norge-Storbritannien
07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Japan
11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Sverige
11.35-14.00: Curling, Sverige-Kina

Söndag 11/3
01.30-10.15 SVT1
11.30-14.00 SVT2
14.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play
01.30-05.15: Apint, super-g dam + herr alla klasser
02.00-03.00: Längdskidor, sittande herr 15 km
03.15-04.40: Längdskidor, sittande dam 12 km
04.00-06.00: Paraishockey, USA-Japan
06.35-09.00: Curling, Kanada-Sverige
07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Tjeckien
11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Italien
11.35-14.00: Curling, USA-Sverige

Måndag 12/3
01.30-09.00 SVT2
09.10-13.00 SVT1
13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play
01.35-04.00: Curling, Sverige-Slovakien
02.00-05.45: Längdskidor, stående/synskadade dam 15 km fristil + herr 20 km fristil
02.30-08.15: Snowboard cross dam + herr
06.35-09.00: Curling, Sverige-Storbritannien
07.30-09.35: Paraishockey, Kanada-Norge
11.00-13.00: Paraishockey, Italien-Sverige

Tisdag 13/3
01.30-09.10 SVT2
09.10-13.00 SVT1
13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play
01.30-05.15:Alpint, superkomb super-g dam + herr alla klasser
01.35-04.00: Curling, Sverige-Norge
02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 10 km + herr 12,5 km
04.00-06.00: Paraishockey, USA-Korea
04.30-07.30: Skidskytte, stående/synskadade dam 10 km + herr 12,5 km
06.35-09.00: Curling, Sverige-Tyskland
07.00-09.15: Alpint, superkomb slalom dam + herr alla klasser
07.30-09.35: Paraishockey, Norge-Sverige
11.00-13.00: Paraishockey, Tjeckien-Japan

Onsdag 14/3
01.30-09.00 SVT2
09.10-10.20 SVT1
12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play
01.30-04.35: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 1
01.35-04.00: Curling, Finland-Sverige
02.00-03.40: Längdskidor, sprintkval klassiskt dam + herr alla klasser
04.00-06.45: Längdskidor, sprintfinaler klassiskt dam + herr alla klasser
06.00-07.45: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 2
08.00-10.00: Paraishockey playoff 5-8
11.35-14.00: Curling, Korea-Sverige
12.00-14.00: Paraishockey, playoff 5-8

Torsdag 15/3
01.30-09.00 SVT2
09.10-10.20 SVT1
12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play
01.30-03.00: Alpint, slalom damer alla klasser åk 1
04.00-06.00: Paraishockey, semifinal 1
04.30-05.45: Alpint, slalom damer alla klasser åk 2
06.35-09.00: Curling, NPA-Sverige
11.35-14.00: Curling, Sverige-Schweiz
12.00-14.00: Paraishockey, semifinal 2

Fredag 16/3
01.30-09.00 SVT2
09.10-12.05 SVT1
14.05-15.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1
21.40-22.10: Magasin, SVT2

SVT Play
01.35-04.00: Curling, tiebreaker (kan utgå)
02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 12,5 km + herr 15 km
02.30-09.00: Snowboard, slalom dam + herr
04.00-08.00: Skidskytte, stående/synskadade dam 12,5 km + herr 15 km
08.00-10.00: Paraishockey, 7-8 plats
12.00-14.00: Paraishockey, 5-6 plats

Lördag 17/3
01.30-09.30 SVT1
09.30-10.45 SVT2 (kan utgå)
15.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT2 

SVT Play
01.30-04.00: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 1
01.35-04.00: Curling, bronsmatch
02.00-04.30: Längdskidor, stående/synskadade dam 7,5 km + herr 10 km
04.00-06.00: Paraishockey, bronsmatch
04.40-06.00: Längdskidor, sittande dam 5 km + herr 7,5 km
06.00-07.30: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 2
06.35-09.30: Curling, final

Söndag 18/3
01.30-09.30 SVT1
16.00-17.55: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play
01.30-03.00: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 1
02.00-02.40: Längdskidor, mixed stafett 4x2,5 km alla klasser
03.00-04.05: Längdskidor, öppen stafett 4x2,5 km alla klasser
04.00-06.30: Paraishockey, final
04.30-05.30: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 2
12.00-13.30 avslutning

Med reservation för ändringar, alla tider är inte bestämda. Meddelar SVT.

Läs mer om Paralympics på Sveriges Paralypiska Kommittés hemsida

Skribent: Carina Andersson
Epost: This is a mailto link

hemmavinsten-banner


GILLA OSS PÅ FACEBOOK


MEDSPELARE

Vi samarbetar med


Møller Bil


Logo Stadium www.stadium.se


Eskilstuna Energi och Miljö


logo_kfast

Postadress:
Eskilstuna Parasportförening
Verkstadsgatan 5, MunktellArenan
63342 Eskilstuna

Kontakt:
Tel: +46104764283
E-post: This is a mailto link

Se all info